STEARNS BRAKES 108101102FNF Brake, NEMA2 575VAC
125 ft.-lbs.
575/480V
1 5/8"
Get it by Tuesday, Apr 14
€7,744.09 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Brake Assembly |
| Ac Coil Voltage | 480/575V AC |
| Application | General Purpose |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Size | #9 |
| Enclosure Ip Rating | IP23 |
| Enclosure Nema | NEMA 2 |
| Endplate Material | Cast Iron |
| Hub Bore Dia. | 1 5/8" |
| Mount Orientation | Horizontal |
| Release | Pull Release |
| Series | 81000 Series |
| Static Torque | 125 lbs.-ft. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 71.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Static Torque | Price | |
|---|---|---|---|
| 108101102FLF | 125 lbs.-ft. | €7,825.20 | |
| 108101102FQF | 125 lbs.-ft. | €7,825.20 | |
| 108101102NLF | 125 lbs.-ft. | €7,900.31 | |
| 108102102FLF | 175 lbs.-ft. | €8,394.73 | |
| 108102102FQF | 175 lbs.-ft. | €8,394.73 | |
| 108102102JQF | 175 lbs.-ft. | €8,476.11 | |
| 108102102NLF | 175 lbs.-ft. | €8,476.11 |
Explore Products
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS 6050424 Welded Ring, 1-1/2 Inch Inside Dia., 25/Carton, Zinc Plated
- EATON E26XWWF9W-V4 Assembled Stacklight, 120 V, Incandescent Lamp, 1 Light, Amber, 7000-12000 Hr Life
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS LHGFR038-4C 222956 Left Hand Groove Tool, Solid Carbide, Tin, 0.0385 Groove, 5/16 Shank Dia
- MAIN FILTER INC. MF0592170 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 25 Micron Rating, Seal, 8.74 Inch Height
- LENOX TOOLS 79690CLB154725 Band Saw Blade 15 feet 6 inch
- KUNKLE 6010JHE01AAM0150 Safety Relief Valve 2 x 2-1/2 Inch 150 Psi
- MAIN FILTER INC. MF0336919 HC8400FKS26Z Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 25.55 Inch Height
- MASTERDRIVES 936-8M-20 Timing Belt, 8m Pitch
Explore More
- KEYSHAFT
- Belt Accessories
- Locknuts
- Chafers
- Hydraulic Metric Cylinders
- Gas Springs and Dampers
- PEWAG Chain Sling, Grade 120
- CONDOR Smooth Nitrile Coated Gloves
- ANVIL AS200BTB Series Welded Channels
- KOHLER Shower Head, Wall Mounted, Polished Chrome
- TB WOODS G-Flex Vertical Accessory Kits
- PLAST-O-MATIC GY Series Sight Glasses And Level Indicators
- LEESON Huebsch Motors, Single Phase, Dripproof, Resilient Base
- LOCKJAW Synthetic Shackles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STEARNS BRAKES 108101102FNF Brake, NEMA2 575VAC
€7,744.09 /unit
