STARRETT 99195-17-06 Band Saw Blade Coil Stock, 3/4 Inch width, 4-6 TPI, 17 Ft. 6 Inch Coil
17 Ft. 06 In.
Get it by Thursday, May 21
€121.92 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 4 to 6 |
| Pitch (tpi) | 4 to 6 |
| Pitch Type | Variable |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.035" |
| Thickness (in) | 0.035" |
| Thickness (mm) | 0.9 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 210" |
| Welded Length | 210" |
| Welded Length In Inches | 210" |
| Width | 3/4" |
| Width (in) | 3/4" |
| Width (mm) | 19 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.79 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99195-09-10 | 99195-09-10 | €72.49 | |
![]() |
99195-11-06 | 99195-11-06 | €82.38 | |
![]() |
99195-07-09 | 99195-07-09 | €59.31 | |
![]() |
99195-10 | 99195-10 | €72.49 | |
![]() |
99195-14-06 | 99195-14-06 | €102.15 | |
![]() |
99195-04-08 | 99195-04-08 | €39.54 | |
![]() |
99195-04-09 | 99195-04-09 | €39.54 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Drain Plugs
- Ratcheting Wrenches
- Striking and Slugging Wrenches
- HID Fixture Reflectors
- Fume Hood Cabinets and Stands
- OIL SAFE Shut-Off Valve Ball Knobs
- CONDOR Cowhide Leather Premium Gloves, Brown
- GLOBE SCIENTIFIC Four Pour Spout Beakers
- ANVIL AS520 Series Channels, Solid
- GRAINGER Rubber Roll, Buna-N/Nitrile Rubber
- PHILIPS CHLORIDE Mini Led Step Light
- HOFFMAN Type 12 Lift Off Clamp Cover Junction Boxes
- ROPER WHITNEY Mechanical Shears
- SANDPIPER Capscrew, Ptfe Coated
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99195-17-06 Band Saw Blade Coil Stock, 3/4 Inch width, 4-6 TPI, 17 Ft. 6 Inch Coil
€121.92 /unit







