STARRETT 99195-16-01 Band Saw Blade Coil Stock, 3/4 Inch width, 4-6 TPI, 16 Ft. 1 Inch Coil
16 Ft. 01 In.
Get it by Thursday, May 21
€115.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 4 to 6 |
| Pitch (tpi) | 4 to 6 |
| Pitch Type | Variable |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.035" |
| Thickness (in) | 0.035" |
| Thickness (mm) | 0.9 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 193" |
| Welded Length | 193" |
| Welded Length In Inches | 193" |
| Width | 3/4" |
| Width (in) | 3/4" |
| Width (mm) | 19 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.68 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99195-09-10 | 99195-09-10 | €72.49 | |
![]() |
99195-11-06 | 99195-11-06 | €82.38 | |
![]() |
99195-07-09 | 99195-07-09 | €59.31 | |
![]() |
99195-10 | 99195-10 | €72.49 | |
![]() |
99195-14-06 | 99195-14-06 | €102.15 | |
![]() |
99195-04-08 | 99195-04-08 | €39.54 | |
![]() |
99195-04-09 | 99195-04-09 | €39.54 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Modular Shelf Cabinets
- Raceway Fittings
- Retaining Ring Applicator
- Tightener Shafts
- Drum Adapters
- HELICOIL Spiral Point Plugs, UNC, 2B
- CONDOR General Purpose Gloves, Blue, Smooth Nitrile
- TURTLESKIN CP 350 Heat Resistant Gloves
- ANSELL 59-001 VSB-8-HS Economic Arm Protection Sleeves
- FACOM 126A Hinged Hook And Pin Wrenches
- HALLOWELL 800 Series, Industrial Knock Down/Assembled Cabinet
- DAYTON Supports
- WEG CSW30H Series 30Mm Hazardous Duty Selector Switches
- PIC GAUGES Light Duty Vibration Resistant Pressure Gauges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99195-16-01 Band Saw Blade Coil Stock, 3/4 Inch width, 4-6 TPI, 16 Ft. 1 Inch Coil
€115.33 /unit







