STARRETT 99195-16-02 Band Saw Blade Coil Stock, 3/4 Inch width, 4-6 TPI, 16 Ft. 2 Inch Coil
16 Ft. 02 In.
Get it by Friday, May 22
€115.33 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Saw Blade Coil Stock |
| Edge Type | M-42 |
| Pitch | 4 to 6 |
| Pitch (tpi) | 4 to 6 |
| Pitch Type | Variable |
| Product Datasheet | starrett-99927-15-01.pdf |
| Set Type | Raker |
| Thickness | 0.035" |
| Thickness (in) | 0.035" |
| Thickness (mm) | 0.9 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Welded Band Length (ft & In) | 194" |
| Welded Length | 194" |
| Welded Length In Inches | 194" |
| Width | 3/4" |
| Width (in) | 3/4" |
| Width (mm) | 19 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.68 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 8.13 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
99195-09-10 | 99195-09-10 | €72.49 | |
![]() |
99195-11-06 | 99195-11-06 | €82.38 | |
![]() |
99195-07-09 | 99195-07-09 | €59.31 | |
![]() |
99195-10 | 99195-10 | €72.49 | |
![]() |
99195-14-06 | 99195-14-06 | €102.15 | |
![]() |
99195-04-08 | 99195-04-08 | €39.54 | |
![]() |
99195-04-09 | 99195-04-09 | €39.54 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Electric Infrared Heaters
- Cable Controlled Gas Shut-Off Valves
- Ducting Hose Accessories
- Belt Drive Forward Curve Blower
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Wing Thumb, Blue/Yellow
- DESTACO 2002 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- VIEGA PROPRESS 90 Degree Elbow, Press X FNPT
- RUD CHAIN WPP-B Powerpoint Ring Connection Hoist Rings
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU4700 Gas Springs
- HASSAY SAVAGE CO. Rotary Broach Holder
- HAYWARD Duplex Basket Strainers
- CH HANSON Spring Clamps
- ANVIL Pre Galvanized Channels
- MCR SAFETY Wizard 0.28mm Pvc Nylon Pvc Fr Coats
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 99195-16-02 Band Saw Blade Coil Stock, 3/4 Inch width, 4-6 TPI, 16 Ft. 2 Inch Coil
€115.33 /unit







