Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 30A |
| Contact Form | 3PST |
| Current Rating | 30A |
| Depth | 8 1/2" |
| Duty | Heavy Duty |
| Environment | Indoor/Outdoor |
| For Fuse Class | Class H, Class J, Class K, Class R |
| For Use With | Class H, J, K, R Fuse |
| For Use With Mfr. Model Number | HR612 |
| Fuse Kit (class R) | Mfr. No. HR612 |
| Fuse Ul Class | Class H, Class J, Class K, Class R |
| Fusible / Nonfusible | Fusible |
| Height | 15 1/2" |
| Horsepower @ 600v Ac | 20 hp |
| Housing Grade | Grade 304 |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Hp @ 600vac | 20 hp |
| Metallic / Non-metallic | Metallic |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4, NEMA 4X |
| Number Of Mounting Holes | 3 |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Phase | 3 |
| Protection Method | Fusible |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Standards | Ul 98 |
| Ul Fuse Class | H, J, K, R |
| Voltage | 600V AC |
| Voltage Rating | 600V AC |
| Width | 9" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.47 |
| Ship height (cm) | 20 |
| Ship length (cm) | 29 |
| Ship width (cm) | 51 |
| HS code | 8536509045 |
| Country of Origin | MX |
Product Variants
| Product | Model | Environment | Amps | Number Of Wires | Phase | Number Of Poles | Protection Method | Voltage | Duty | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
HF223J | Indoor | 100A | 3 | Single | 2 | Fusible | 240V AC | Heavy Duty | €1,330.22 | |
![]() |
HF223N | Indoor | 100A | 3 | Single | 2 | Fusible | 240V AC | Heavy Duty | €618.80 | |
![]() |
HF223NR | Indoor/Outdoor | 100A | 3 | Single | 2 | Fusible | 240V AC | Heavy Duty | €931.20 | |
![]() |
HF223S | Indoor/Outdoor | 100A | 3 | Single | 2 | Fusible | 240V AC | Heavy Duty | €5,216.45 | |
![]() |
GF223N | Indoor | 100A | 3 | Single | 2 | Fusible | 240V AC | Standard | €242.82 | |
![]() |
GF223NR | Indoor/Outdoor | 100A | 3 | - | 2 | Fusible | 240V AC | Standard | €273.08 | |
![]() |
HF263 | Indoor | 100A | 3 | Single | 2 | Fusible | 600V AC | Heavy Duty | €956.15 |
Explore Products
- KMC CONTROLS COV1309Z1 Clamp, Cushioned Cable, Hot Dipped Galv, 9/32 In Mounting Hole Dia., Steel, 3/4 Ining Dia., 0.048 In Thk.
- EATON C25DNE2151W-GL Definite Purpose Contactor, 24 Vdc, 15-50A, 2-Pole, Box Lugs, Non-Reversing
- BALDOR MOTOR CTM2333T Chiller/Cooling Tower Motor, 230/460V, 1800 RPM, 60 Hz, 15 hp, TEAO, 254T Frame
- STABLE MTA-BASE-W182T Motor Base
- PARKER P9026
- STRANCO INC OSL-847-10PK Label Instruction 3-1/2 Inch H
- EATON H059932-50 Chemical Hose, 2 Inch Hose I.D., Purple, 5 Inch Bend Radius, 50 ft Hose Lg
- NEWCO 966ZM06X50
Explore More
- KEYSHAFT
- Rainsuits
- Ring Terminals
- Tarps
- Tie Down Winches and Winch Bars
- Tire Valve Caps and Extensions
- ALLEGRO SAFETY Tyvek Maintenance Free Hoods
- FIRE-DEX Bibbed Fire Hoods
- LAMP ESR-3813 Series Full Extension Drawer Slides
- PEMKO Flexible Nylon Brush Door Frame Weatherstrip
- DURHAM MANUFACTURING Bin Dividers
- SCHNEIDER ELECTRIC Non-Illuminated Select Switches
- FASCO OEM Blowers
- ARLINGTON INDUSTRIES Snap-Tite Screw Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SIEMENS HF361S Safety Switch, Fusible, 30 A, Three Phase, 600V AC, 304 Stainless Steel, Indoor/Outdoor
€1,577.56 /unit







