FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bolt On Circuit Breaker |
| Ac Voltage Rating | 240V AC |
| Amps | 80A |
| Circuit Breaker Actuator | Toggle |
| Circuit Breaker Mounting Style | Bolt On |
| Circuit Breaker Type | Standard |
| Dc Voltage Rating | Not Rated |
| Depth | 4" |
| For Use With | Siemens Panelboards |
| Frame Size | 125A/BQ |
| Frame Type | BQ |
| Length | 3" |
| Max. Air Rating | 10 kA At 240V AC |
| Max. Operating Temp. | 104°F |
| Max. Wire Size | 1/0 AWG |
| Minimum Wire Size | 2 AWG, 4 AWG |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | Three |
| Series | BQ Series |
| Terminal Connection | Lug |
| Voltage | 240V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 3" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.48 |
| Ship height (cm) | 7 |
| Ship length (cm) | 7 |
| Ship width (cm) | 10 |
| HS code | 8536200020 |
| Country of Origin | MX |
Product Details:
- Siemens BQ3B080 circuit breaker designed for limiting let-through currents for providing protection to downstream components in power distribution applications
- Features bolt-on design with load side lug terminals for easy installation and wiring
- Thermal magnetic trip for delivering both long-time and instantaneous protection
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Voltage | Amps | Depth | Frame Size | Max. Air Rating | Phase | Max. Wire Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
BQ1B010 | 1 | 120V AC | 10A | 4" | 125A/BQ | 10 kA At 120V AC | Single | 10 AWG | €31.39 | |
![]() |
BQ1B015 | 1 | 120V AC | 15A | 4" | 125A/BQ | 10 kA At 120V AC | Single | 10 AWG | €28.42 | |
![]() |
BQ1B01500S01 | 1 | 120V AC | 15A | 6" | 125A/BQ | 10 kA At 120V AC | Single | 10 AWG | €475.09 | |
![]() |
BQ1B015H | 1 | 120V AC | 15A | 3" | 125A, BQH | 22 kA At 120V AC | Single | 10 AWG | €125.35 | |
![]() |
BQ1B020 | 1 | 120V AC | 20A | 12.9" | 125A/BQ | 10 kA At 120V AC | Single | 10 AWG | €28.42 | |
![]() |
BQ1B02000S01 | 1 | 120V AC | 20A | 6" | 125A/BQ | 10 kA At 120V AC | Single | 10 AWG | €314.18 | |
![]() |
BQ1B020H | 1 | 120V AC | 20A | 3" | 125A, BQH | 22 kA At 120V AC | Single | 10 AWG | €125.35 |
Explore Products
- DIXON F17-800M Jumbo Airline Filter with Manual Drain
- VULCAN HART 715068 Manifold Bracket
- WOODHEAD 1200661289 884031B03M020 Cordset, 4 Pole, Male Female, 2m, Straight, 90 Degree, PUR
- CLEVELAND C32516 Square End Mill, Center Cutting, 2 Flutes, 27/64 Inch Milling Dia
- PARKER B11-02WJCS/M3
- DDS 174010TF Rotary Shaft Oil Seal, Tf, Nitrile, 17 mm ID, 40 mm Od, 10 mm Width, 7 Psi
- SMC VALVES SY100-75-4NA-14 Valve Manifold
- REGAL 090107RM Carbide End Mill, Ball Nose, Single End, 3/32 Inch Dia., 1-7/8 Inch Length, 2 Flutes
Explore More
- KEYSHAFT
- Mobile Workstations
- Underground Utility Locators
- Stainless Steel Tubing
- Pipe Grabs
- Soldering Iron Testers
- PROTO Flex Impact Socket, 1/4 Inch Drive Size
- ANSELL 38-612 Alphatec Viton Butyl Chemical Resistant Gloves
- PYRAMEX Highlander Plus Sealed Eyewears
- BAYCO PRODUCTS Self Retracting Cord Reels
- BRADY Barricade Tape, Caution
- SMITH-BLAIR Repair Clamp
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 2-12 Un
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 DWV Fabricated Fitting 45 Deg. Elbows, Socket x Socket
- HUSQVARNA String Trimmers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SIEMENS BQ3B080 Bolt On Circuit Breaker, 3 Pole, 3 Phase, 10kAIC at 240V
€331.81 /unit



