FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bolt On Circuit Breaker |
| Ac Voltage Rating | 240V AC |
| Amps | 25A |
| Circuit Breaker Actuator | Toggle |
| Circuit Breaker Mounting Style | Bolt On |
| Circuit Breaker Type | Standard |
| Compatible Panelboard/load Center Series | P1 |
| Dc Voltage Rating | Not Rated |
| Depth | 4" |
| For Use With | Siemens P1 Panelboards |
| Frame Size | 125A/BLH |
| Frame Type | B |
| Length | 3" |
| Max. Air Rating | 22 kA At 240V AC |
| Max. Wire Size | 6 AWG |
| Minimum Wire Size | 12 AWG, 14 AWG |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | Three |
| Series | BL Series |
| Terminal Connection | Lug |
| Voltage | 240V |
| Voltage Type | AC |
| Width | 4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.47 |
| Ship height (cm) | 7 |
| Ship length (cm) | 10 |
| Ship width (cm) | 10 |
| HS code | 8536200020 |
| Country of Origin | MX |
Product Details:
- Siemens B325H circuit breaker provides limitation to let-through currents, offering maximum protection to downstream components
- Thermal magnetic trip provides both long time & instantaneous trip functions for reacting against severe short-circuits at once while avoiding tripping on mild overloads
- Bolt on mounting with load side lug terminals allows quick installation and hassle free wiring arrangement
- UL-listed
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Amps | Circuit Breaker Type | Frame Size | Ac Voltage Rating | Phase | Frame Type | Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
B11500S01 | 1 | 15A | Shunt Trip | 125A/BL | 120/240V AC | Single | B | - | €234.52 | |
![]() |
B115AF | 1 | - | - | - | - | - | B | 120V AC | €124.07 | RFQ
|
![]() |
B115DF | 1 | - | - | - | - | - | B | 120V AC | €333.25 | |
![]() |
B115DFH | 1 | - | - | - | - | - | B | 120V AC | - | RFQ
|
![]() |
B115H | 1 | 15A | Standard | 125A/BLH | 120/240V AC | Single | B | 120V AC | €39.49 | |
![]() |
B115HH | 1 | 15A | Standard | 125A/BL | 120/240V AC | Single | B | 120V AC | €80.26 | |
![]() |
B115HID | 1 | - | - | - | - | - | B | 120V AC | €35.17 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 464-007 Snap-On Saddle, OD x FPT, 3/4 Size, PVC
- BALDOR / DODGE 26A60L14LT TIGEAR-2 Reducer With low Temperature Lube
- VULCAN HART 00-850075 Lock Washer
- MONOPRICE 5176
- STEEL CITY P 90 1 Cover Plate for Flush Service Floor Boxes, 2-13/16 Inch
- BOSTON GEAR F05952
- SQUARE D QOHPL Handle Padlock Attachment
- SPEARS VALVES G3004-005C Gauge Guard, PTFE, 1/2 Size, CPVC, 0-300 PSI Gauge
Explore More
- KEYSHAFT
- Label Applicators
- Creepers and Creeper Seats
- Raceway Fittings
- Locking Helical Inserts
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Nitrile
- MECHANIX The Original Hi-Viz D5 Cut Resistant High Visibility Work Gloves
- FACOM 54A Heavy Duty Offset Ring Wrenches
- KEO Woodruff Keyseat Cutter Sets
- MUELLER INDUSTRIES 758 Iron Body Y Strainers
- BATTERY DOCTOR Battery Disconnect Switches
- DESTACO 2010 Series Vertical Hold Down Clamps, U Bar
- FAIRBANKS General Purpose Dollies
- TRIPP LITE Power Cords
- NORTON ABRASIVES India AO Combination Grit Benchstones
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
SIEMENS B325H Molded Case Circuit Breaker, 3P, 25A, Thermal Magnetic Trip
€292.66 /unit



