SIEMENS 3RH21401AN20 Iec Control Relay, 220 V Ac Coil Volt | CU2RYK 56JV95
SIEMENS 3RH21401AN20 Iec Control Relay, 220 V Ac Coil Volt
Item: CU2RYKModel: 3RH21401AN20Cross Ref: 56JV95
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Control Relay
Amps Rating 10A
Body Depth 2.87"
Body Depth - Relay 2.87"
Body Height 2.26"
Body Width 1.77"
Body Width - Relay 1.77"
Coil Voltage 220V AC
Contact Form 4NO
Contact Rating (ac) 1A @ 690V, 10A @ 240V, 2A @ 500V, 3A @ 400V
Contact Rating (dc) 0.15A @ 600V, 0.3A @ 440V, 1A @ 240V, 10A @ 24V, 3A @ 120V
Current Rating 10A
Dc Contact Rating 0.15A @ 600V, 0.3A @ 440V, 1A @ 240V, 10A @ 24V, 3A @ 120V
Electrical Connection Screw Terminal
Electrical Connection Type Screw
Features Finger Safe
Frequency 50/60 Hz
Input Voltage 220V AC
Ip Rating IP20
Maximum Operating Temperature 140°F
Minimum Operating Temperature -13°F
Nema Size Not Applicable
Number Of Pins 14
Number Of Pins - Relay 14
Number Of Terminals 14
Operating Cycles 30000000
Overall Height 2.26"
Overall Height - Relay 2.26"