SIEMENS 3RH21401AK60 Iec Control Relay, 110 V Ac Coil Volt | CU2RYC 13A179
SIEMENS 3RH21401AK60 Iec Control Relay, 110 V Ac Coil Volt
Item: CU2RYCModel: 3RH21401AK60Cross Ref: 13A179
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Control Relay
Amps Rating 10A
Body Depth 2.87"
Body Depth - Relay 2.87"
Body Height 2.26"
Body Width 1.77"
Body Width - Relay 1.77"
Coil Voltage 110/120V AC
Contact Form 4NO
Contact Material Silver Nickel
Contact Rating (ac) 1A @ 690V, 10A @ 240V, 2A @ 500V, 3A @ 400V
Contact Rating (dc) 0.15A @ 600V, 0.3A @ 440V, 1A @ 240V, 10A @ 24V, 3A @ 120V
Current Rating 10A
Dc Contact Rating 0.15A @ 600V, 0.3A @ 440V, 1A @ 240V, 10A @ 24V, 3A @ 120V
Electrical Connection Screw Terminal
Electrical Connection Type Screw
Features Finger Safe
Frequency 50/60 Hz
Input Voltage 110/120V AC
Ip Rating IP20
Maximum Operating Temperature 140°F
Minimum Operating Temperature -13°F
Nema Size Not Applicable
No. Of Terminals 10
Number Of Pins 10
Number Of Pins - Relay 10
Operating Cycles 30000000
Overall Height 2.26"
Overall Height - Relay 2.26"
Power Consumption 5.7 VA
Power Consumption - Relay 5.7 VA
Relay Frame Size Standard
Relay Mounting Style Din-Rail, Surface
Relay Style IEC
Resistive Contact Amp Rating 10A