SCHNEIDER ELECTRIC LC2D38KUE Iec Magnetic Contactor, 100 To 250 VAC/Dc Coil Volts, 1No/1Nc | CU2BMF 482Z67
SCHNEIDER ELECTRIC LC2D38KUE Iec Magnetic Contactor, 100 To 250 VAC/Dc Coil Volts, 1No/1Nc
Item: CU2BMFModel: LC2D38KUECross Ref: 482Z67
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Volts 100-250V AC/DC
Contactor Style IEC
Depth 3.62"
Electrical Operating Durability 1800000, 900000
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps-inductive 38A
Full Load Amps-resistive 50A
Full Load Current - Resistive 50A
Height 3.35"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 5 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 25 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 20 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 2 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 5 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 20 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 25 hp
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 15000000
Minimum Operating Temperature -40°F
Nema Enclosure Material Not Applicable
Nominal Coil Voltage @ 60hz 120/240V AC
Number Of Poles 3
Overall Depth 3.62"
Overall Height 3.35"
Overall Width 3.54"
Product Datasheet schneider-electric-lc2d38kue.pdf
Width 3.54"