SCHNEIDER ELECTRIC LC2D25G7 Iec Magnetic Contactor, 120 VAC Coil Volts, 25 A | CU2BNC 48N643
SCHNEIDER ELECTRIC LC2D25G7 Iec Magnetic Contactor, 120 VAC Coil Volts, 25 A
Item: CU2BNCModel: LC2D25G7Cross Ref: 48N643
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Action Type Reversing
Application Motor Control, Resistive Load
Aux. Contact Configuration 1NO/1NC
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Technology Without Built-In Suppressor Module
Coil Volts 120V AC
Contactor Style IEC
Depth 3.62"
Electrical Operating Durability 1400000, 1650000
Embedded Surge Suppressor No
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Frequency 50/60 Hz
Front Cover With
Full Load Amps-inductive 25A
Full Load Amps-resistive 40A
Full Load Current - Resistive 40A
Height 3.35"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 3 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 20 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 5 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 15 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 2 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 3 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 5 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 7 1/2 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 15 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 20 hp
Impulse Withstand Voltage 6 kV
Includes Auxiliary Contacts Yes
Includes Protective Cover Yes
Inrush Va 70 VA
Integrated Surge Suppression No
Interlocking Type Mechanical
Ip Rating IP20
Main Power Pole Contact Form 3NO
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 15000000
Minimum Operating Temperature -40°F
Mounts On Plate, Rail
Nominal Coil Voltage @ 60hz 120V AC
Non-overlap Time 1.5 ms
Number Of Auxillary Contacts 2
Number Of Normally Open Main Contacts 3
Number Of Poles 3
Overall Depth 3.62"
Overall Height 3.35"
Overall Width 3.54"
Product Datasheet schneider-electric-lc2d25g7.pdf
Product Or Component Type Reversing Contactor
Resistance Properties Fire Resistant, Insulation Resistant
Reversible Yes
Reversing Capability Reversing
Series Tesys Deca
Terminal Connection Type Screw Clamp Terminals
Width 3.54"