PBC LINEAR MTWN-16-OPN PBC LINEAR MTWN-16-OPN | CW8QMN
PBC LINEAR MTWN-16-OPN Twin Roller Pillow Block, Twin, Std, Metric, For 16mm Shaft Dia, 101.6mm Overall Lg
Item: CW8QMNModel: MTWN-16-OPNCross Ref: 807KY2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Bearing Material Aluminum Alloy
Carriage Type Twin
Center Height 0.877"
Dynamic Load Rating 4448.22N
For Shaft Diameter 16 mm
For Shaft Type Round
Housing Material Name Aluminum Alloy
Lubrication Grease Lubrication
Mount Hole Center To Center Length 3"
Mount Hole Center To Center Width 2 1/8"
Mounting Bolt Size #8
Mounting Hole Dia. 3/16"
Mounting Hole Diameter 0.1875"
Overall Height 1 13/32"
Overall Length 101.6 mm
Overall Width 63.5 mm