PBC LINEAR MTWN-30-OPN PBC LINEAR MTWN-30-OPN | CW8QMR
PBC LINEAR MTWN-30-OPN Twin Roller Pillow Block, Twin, Std, Metric, For 30mm Shaft Dia, 190.5mm Overall Lg
Item: CW8QMRModel: MTWN-30-OPNCross Ref: 807KZ1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Carriage Type Twin
Center Height 1.465"
Dynamic Load Rating 12455.02N
For Shaft Diameter 30 mm
Lubrication Grease Lubrication
Mount Hole Center To Center Length 5 1/2"
Mount Hole Center To Center Width 3 1/2"
Mounting Bolt Size #10
Mounting Hole Dia. 7/32"
Mounting Hole Diameter 0.21875"
Overall Height 2 9/16"
Overall Length 190.5 mm
Overall Width 101.6 mm