PBC LINEAR MTWN-20-OPN PBC LINEAR MTWN-20-OPN | CW8QMP
PBC LINEAR MTWN-20-OPN Twin Roller Pillow Block, Twin, Std, Metric, For 20mm Shaft Dia, 114.3mm Overall Lg
Item: CW8QMPModel: MTWN-20-OPNCross Ref: 807KY5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Carriage Type Twin
Center Height 0.956"
Dynamic Load Rating 5337.87N
For Shaft Diameter 20 mm
Lubrication Grease Lubrication
Mount Hole Center To Center Length 3 1/2"
Mount Hole Center To Center Width 2 3/8"
Mounting Bolt Size #8
Mounting Hole Dia. 3/16"
Mounting Hole Diameter 0.1875"
Overall Height 1 9/16"
Overall Length 114.3 mm
Overall Width 69.85 mm