Item: CR9NKWModel: CC32-042.000Cross Ref: 2CRC5
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Shaft
Dia. Tolerance 1.999" to 2"
Diameter Tolerance -0.001" to 0"
Diameter Tolerance Maximum 0"
Finish Ceramic Coat
For Use With Lined Bearings, Pillow Blocks
Length 42"
Minimum Surface Hardness 70 HRC
Nominal Diameter 2"
Series CC Series
Shaft Dia. 2"