Item: CR9NKUModel: CC32-024.000Cross Ref: 2CRC2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shaft
Dia. Tolerance 1.999" to 2"
Diameter Tolerance -0.001" to 0"
Diameter Tolerance Maximum 0"
Finish Ceramic Coat
For Use With Lined Bearings, Pillow Blocks
Length 24"
Minimum Surface Hardness 70 HRC
Nominal Diameter 2"
Series CC Series
Shaft Dia. 2"