FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cone Bur |
| Abrading Application | Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Application | For Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Single |
| Cutter Dia. | 1/2" |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 1 1/8" |
| End Type | Radius |
| Head Dia. | 1/2" |
| Head Length | 1 1/8" |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Cone |
| Included Angle | 14° |
| Includes | 14 Degrees Included Angle |
| List Number | 967 |
| Max. Rpm | 50000 RPM |
| Overall Length | 6" |
| Shank Dia. | 1/4" |
| Shank Material | Hardened Steel |
| Shank Size | 1/4" |
| Trade Number | SL-5L6 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 1.59 |
| Ship length (cm) | 16.51 |
| Ship width (cm) | 1.59 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Overall Length | Shank Dia. | Shank Size | Cutting Direction | Flute Length | Number Of Flutes | Shank Length | Helix Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 807-2362 | 50 mm | 1/4" | 6" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-2500 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-3125 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €49.79 | |
| 807-3125-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €54.86 | |
| 807-3750 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €55.25 | |
| 807-3750-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €63.59 | |
| 807-5000 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €83.06 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS JAS06032
- 80/20 2264 6 Inch Aluminum Container Hanger
- MORSE CUTTING TOOLS ICNT36060FSB Circular Saw Blade, 360 mm Blade Dia - Metric, 14 3/16 Inch Blade Dia - English
- SCHNEIDER ELECTRIC ZB4BV03 Pilot Light Head Green 22mm
- MORSE CUTTING TOOLS 13234 Screw Machine Drill, L Dia., 135 Degree
- WINSMITH E26XDBD3X000N4 Gear Reducer, Double Worm Gear, Solid Input Shaft
- KUNKLE 917BHGB06ANE Safety Relief Valve, Male X Female NPT, H Orifice, 1 1/2 Inch Inlet Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Wedge Anchors
- Cylinder Position Sensors
- Compressor Air Filter
- Grille and Shutter Accessories
- Lab Freeze Dryers
- WESTWARD Knee Pads
- OIL SAFE Label Pocket Frames
- MUELLER INDUSTRIES 101MAT Silent Check Valves
- DORIAN Knurling Tool Straddle Forming
- APOLLO VALVES 13-500 Series Low Pressure Steam Safety Valves
- BRADY Isolation Blind Tags
- BOLLE SAFETY Dark Tinted Safety Glasses for Bright Light Use
- CALBRITE Flameproof Barrier Glands, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 967-5000 Cone Bur, Ball-Nosed Cone, SL-5L6, Single Cut, 1/2 x 1 1/8 Inch Head, 1/4 Inch Shank
€97.31 /unit
