FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cone Bur |
| Abrading Application | Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Angle | 14° |
| Application | For Grinding On A Wide Variety Of Materials |
| Coating | Bright (Uncoated) |
| Cut Type | Single |
| Cutter Dia. | 9 mm |
| Cutting Edge Type | Right Hand |
| Cutting Length | 26 mm |
| End Type | Radius |
| Head Diameter | 9 mm |
| Head Length | 26 mm |
| Head Material | Carbide |
| Head Shape | Cone |
| Included Angle | 14° |
| Includes | 14 Degrees Included Angle |
| List Number | 907 |
| Max. Rpm | 65000 RPM |
| Maximum Operating Speed | 63000 RPM |
| Overall Length | 50 mm |
| Shank Diameter | 6 mm |
| Shank Material | Hardened Steel |
| Shank Size | 6" |
| Trade Number | SL-3 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 1.27 |
| Ship length (cm) | 6.35 |
| Ship width (cm) | 1.27 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Overall Length | Shank Dia. | Shank Size | Cutting Direction | Flute Length | Number Of Flutes | Shank Length | Helix Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 807-2362 | 50 mm | 1/4" | 6" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-2500 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €46.67 | |
| 807-3125 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €49.79 | |
| 807-3125-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €54.86 | |
| 807-3750 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €55.25 | |
| 807-3750-60 | 50 mm | - | 6" | - | - | - | - | - | €63.59 | |
| 807-5000 | 2" | 1/4" | 1/4" | - | - | - | - | - | €83.06 |
Explore Products
- COOPER B-LINE 723018-4XSFS3PT Ground Mounted Panel Enclosure, 18 x 30 x 72 Inch Size, 304SS
- VESTIL LAD-TRS-50-2-P Steel Tip-N-Roll Ladder, 50 Deg, 2 Straddle Perforated, 24 Inch Step Width, 50 Deg, 350 lb Capacity, Blue
- SPEARS VALVES BFT-BOKD-025 Overhaul Kit, Disc, Lug Valve, Buna, 2-1/2 Size, PVC
- MAIN FILTER INC. MF0206369 240D010H Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 6.81 Inch Height
- ANVIL 0500357124 Pipe Saddle Support With U-Bolt, 22 Inch Size, Hot Dipped Galvanized
- TOUGH GUY 402W02 Stripping Pad, Stripping, Black, 18 in Dia., Nylon/Polyester
- SPEEDCLEAN CJ-QDN-90 Quick Disconnect Adapter, 90 degree
- ANVIL 0500173083 Adjustable Clevis Hanger, Carbon Steel, 3 Inch Pipe Size, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Plier Clamps
- Electro Mechanical Actuators
- Tower Light Tiers
- Tube Clamps
- Netting Systems
- ANSELL 70-761 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- ANSELL 37-646 Alphatec Latex Free Chemical Resistant Gloves
- VALEO GLOVES Economy 7 Inch Elastic Belts
- BALLYMORE Unassembled Steel Rolling Ladders Without Handrails
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, 316 Stainless Steel
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 40 Fitting 90 Deg. Street Elbows, Spigot x Socket
- BOSTON GEAR 24 Diametral Pitch Steel Hardened Worms
- REGAL Cobalt End Mills, Single End, HSS, CC, 3 Flutes, TiALN
- PORT-A-COOL Pumps
- HEIDOLPH Incubators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 907-3750-60 Cone Bur, Ball-Nosed Cone, SL-3, Single Cut, 9 x 26 mm Head, 6 mm Shank
€54.04 /unit
