FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Screw Machine Drill Bit |
| Coolant Through | Yes |
| Coolant Thru | Yes |
| Cutting Dia. Tolerance | -0.0011" to 0" , H8 |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Equivalent | 0.5781 |
| Depth X Dia. Ratio | 3xd |
| Diameter | 37/64" |
| Drill Bit Dimension Type | Fractional Inch |
| Drill Bit Finish | Egias |
| Drill Bit Point Angle | 140° |
| Drill Bit Point Type | X Thinning Point |
| Drill Bit Size | 37/64" |
| Drill Diameter Tolerance | -0.027 mm to 0 mm |
| Drilling L/d Ratio | 3 |
| Finish | EgiAs |
| Finish - Machining | Egias |
| Flute Length | 74 mm |
| Flute Type | Spiral |
| Grade | High Performance |
| Helix Angle | 30° |
| Helix Direction | Right Hand |
| Length Of Cut Specification | Stub |
| List Number | 6500 |
| Material | Solid Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | HIGH PERFORMANCE |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Number Of Coolant Holes | 3 |
| Number Of Flutes | 2 |
| Overall Length | 140 mm |
| Point Angle | 140° |
| Point Thinning | R Thinning |
| Primary Material Application | Hardened Steel, Steel, Titanium, Tool And Die Steel |
| Primary Material Application Iso Code | 4.3, H, P |
| Secondary Material Application | Aluminum, Inconel, Stainless Steel |
| Secondary Material Application Iso Code | M, N, S |
| Shank Dia. | 0.625" , 15.9 mm |
| Shank Length | 66 mm |
| Shank Tolerance | H6 |
| Shank Type | Straight |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Sheeter Drill | No |
| Standards | Not Rated |
| Substrate | Carbide |
| Surface Treatment | EgiAs |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.26 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 14 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Decimal Equivalent | Flute Length | Drill Bit Size | Flute Type | Shank Dia. | Drill Bit Point Type | Coolant Fed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
220-2280 | 2 3/4" | 0.228 | 1 3/4" | #1 | Spiral | 0.219" | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €48.65 | |
![]() |
215-2280 | 2 7/16" | 0.228 | 1 5/16" | #1 | - | 0.219" | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €54.59 | |
![]() |
215-1935 | 2 1/4" | 0.1935 | 1 3/16" | #10 | - | 0.188" | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €45.23 | |
![]() |
220-1935 | 2 1/4" | 0.1935 | 1 3/16" | #10 | Spiral | 0.188" | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €43.87 | |
![]() |
215-1910 | 2 1/4" | 0.191 | 1 3/16" | #11 | - | 0.188" | 4 Facet Point | - | €42.86 | |
![]() |
220-1890 | 2 3/4" | 0.189 | 1 5/8" | #12 | Spiral | 0.188" | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €43.32 | |
![]() |
215-1890 | 57 mm | 0.189 | - | #12 | Spiral | 4.8 mm | 4 Facet Point | Non Coolant Through | €43.70 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS ARB1272X6
- ANSELL 11-948 Cut Resistant Gloves blue/Gray PR
- AMERICAN WELDQUIP AST-104 Cutting Torch Gooseneck, Connector Block
- MONOPRICE 33085
- EKLIND 64830 Ball End Hex Key T 3mm 9 Inch Length
- MICRO 100 BB-1801000 Boring Bar, 0.18 Inch Head Width, 1 Inch Max. Bore Depth, 0.006 Inch Radius, UN Coat
- KRAFT TOOL CO. FC507 Blades Sharp 8 inch Steel Gray
- MR. CHAIN 51005-25 Plastic Cha Inch, Outdoor or Indoor, 2 Inch Size Size, 25 ft Length, Red, Polyethylene
Explore More
- KEYSHAFT
- Outdoor Fixture Accessories
- Spectrophotometers
- Sawhorses and Work Stands
- Filter Media Pads
- Turbine Pumps
- LOC-LINE In-line Check Valve
- DWYER INSTRUMENTS 651 Series Temperature Transmitters
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Wing Thumb, Gray/Red
- MAYHEW TOOLS Screwdriver Style Pry Bars
- ANVIL 367 Series Concentric Reducers, Black, Cast Iron
- UNITED ABRASIVES-SAIT Fine Grade, Arbor Mount Flap Disc
- MILLER - WELDCRAFT Gas Lens Copper / Brass
- DIXON Synthetic Double Jacket Mill Hoses
- EATON C Series Electronic Molded Case Circuit Breakers, L Frame
- STARRETT 99903 Series Intenss PRO Bi-Metal Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
OSG 650057711 Screw Machine Drill Bit, 37/64 Inch Size, 140 mm Overall Length
€410.17 /unit



