NTN BST45X75-1BP4 Ball Screw Support Bearing Bore 45mm | AA4XLB 13H459
NTN BST45X75-1BP4 Ball Screw Support Bearing Bore 45mm
Item: AA4XLBModel: BST45X75-1BP4Cross Ref: 13H459
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Ball Material Alloy Steel
Bearing Industry Number 45X75
Bearing Type Single Bearing
Bore Dia. 45 mm
Contact Angle 60°
Dynamic Load Capacity 32000 lbs.
Dynamic Radial Load Capacity 32000N
Finish Chrome Plated
Housing Fillet Radius 0.6 mm
Maximum Temperature 120°C
Minimum Temperature -40°C
Number Of Rows 1
Outside Dia. 75 mm
Overall Width 15 mm
Ring Material Alloy Steel
Ring Material Grade AISI 52100
Shaft Fillet Radius 1 mm