NTN BST30X62-1BP4 Ball Screw Support Bearing Bore 30mm | AA4XKX 13H455
NTN BST30X62-1BP4 Ball Screw Support Bearing Bore 30mm
Item: AA4XKXModel: BST30X62-1BP4Cross Ref: 13H455
Ball Material Alloy Steel
Bearing Industry Number 30X62
Bearing Type Single Bearing
Bore Dia. 30 mm
Contact Angle 60°
Dynamic Load Capacity 29200 lbs.
Dynamic Radial Load Capacity 29200N
Finish Chrome Plated
Housing Fillet Radius 0.6 mm
Maximum Temperature 120°C
Minimum Temperature -40°C
Number Of Rows 1
Outside Dia. 62 mm
Overall Width 15 mm
Ring Material Alloy Steel
Ring Material Grade AISI 52100
Shaft Fillet Radius 1 mm