NTN BST40X90-1BP4 Ball Screw Support Bearing Bore 40mm | AA4XLA 13H458
NTN BST40X90-1BP4 Ball Screw Support Bearing Bore 40mm
Item: AA4XLAModel: BST40X90-1BP4Cross Ref: 13H458
Ball Material Alloy Steel
Bearing Industry Number 40X90
Bearing Type Single Bearing
Bore Dia. 40 mm
Contact Angle 60°
Dynamic Load Capacity 56500 lbs.
Dynamic Radial Load Capacity 58500N
Finish Chrome Plated
Housing Fillet Radius 0.6 mm
Maximum Temperature 120°C
Minimum Temperature -40°C
Number Of Rows 1
Outside Dia. 90 mm
Overall Width 15 mm
Ring Material Alloy Steel
Ring Material Grade AISI 52100
Shaft Fillet Radius 1 mm