NTN BST40X72-1BP4 Ball Screw Support Bearing Bore 40mm | AA4XKZ 13H457
NTN BST40X72-1BP4 Ball Screw Support Bearing Bore 40mm
Item: AA4XKZModel: BST40X72-1BP4Cross Ref: 13H457
Ball Material Alloy Steel
Bearing Industry Number 40X72
Bearing Type Single Bearing
Bore Dia. 40 mm
Contact Angle 60°
Dynamic Load Capacity 31000 lbs.
Dynamic Radial Load Capacity 31000N
Finish Chrome Plated
Housing Fillet Radius 0.6 mm
Maximum Temperature 120°C
Minimum Temperature -40°C
Number Of Rows 1
Outside Dia. 72 mm
Overall Width 15 mm
Ring Material Alloy Steel
Ring Material Grade AISI 52100
Shaft Fillet Radius 1 mm
Standards Iso Certified
Static Load Capacity 70000 lbs.
Static Radial Load Capacity 69830N
Temp. Range -22°F to +248°F
Width 15 mm