NTN BST25X62-1BP4 Ball Screw Support Bearing Bore 25mm | AA4XKW 13H454
NTN BST25X62-1BP4 Ball Screw Support Bearing Bore 25mm
Item: AA4XKWModel: BST25X62-1BP4Cross Ref: 13H454
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Ball Screw Support Bearing
Abec Rating 7
Ball Material Alloy Steel
Bearing Industry Number 25X62
Bearing Type Single Bearing
Bore Dia. 25 mm
Cage Material Nylon
Closure Open
Contact Angle 60°
Dynamic Load Capacity 29200 lbs.
Dynamic Radial Load Capacity 29200N
Finish Chrome Plated
Housing Fillet Radius 0.6 mm
Iso Rating Class 4
Load Direction Thrust
Lubricant Material Oil
Lubrication Oil
Matched Bearing Type Not Matched/Single Bearing
Maximum Temperature 120°C
Minimum Temperature -40°C
Number Of Rows 1
Outside Dia. 62 mm
Overall Width 15 mm
Ring Material Alloy Steel
Ring Material Grade AISI 52100
Shaft Fillet Radius 1 mm