MERSEN FERRAZ HP10J160EI Fuse, 1000 VDC, 160A, gPV Class | CH4YUX
MERSEN FERRAZ HP10J160EI Fuse, 1000 VDC, 160A, gPV Class
Item: CH4YUXModel: HP10J160EI
In Stock
Get it by Friday, May 22
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 200 kA
Ac Voltage 600V AC
Ac/dc AC/DC
Amps 160A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Brass
Connection/terminal Type Blade
Diameter 41.4 mm
Fuse Type Photovoltaic
Indication System Yes
Indication System Type Ei Indicator
Length 146 mm
Product Group Special Purpose Fuses
Rated Voltage Ac Ul 600V
Rated Voltage Dc Ul 1000V