MERSEN FERRAZ A430C100-15 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 4300V 100A, Type 15, Striker | CH4ULP
MERSEN FERRAZ A430C100-15 Capacitor Fuse, Medium Voltage, 4300V 100A, Type 15, Striker
Item: CH4ULPModel: A430C100-15
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Capacitor Fuse
Ac Max I.r./breaking Capacity I1 65 kA
Ac Voltage 4300V AC
Ac/dc AC
Amps 100A
Body Material GMG
Body/insulating Material GMG
Connection/terminal Material Brass
Connection/terminal Type Male To Female Stud
Diameter 50.8 mm
Finish Silver Plated
Frequency 50/60 Hz
Indication System Yes
Indication System Type Visual Indicator
Length 241.3 mm
Mounting Direct Mount
Product Datasheet mersen-ferraz-a430c100-15.pdf
Product Group Medium Voltage IEEE Fuses
Rated Voltage Ac Ul 4300V