AMADA MARVEL PA10/3MPC/230 Band Saw, 11 Ft. 6 Inch Blade Length, 19.6A | CH6RAE 55EM59
AMADA MARVEL PA10/3MPC/230 Band Saw, 11 Ft. 6 Inch Blade Length, 19.6A
Item: CH6RAEModel: PA10/3MPC/230Cross Ref: 55EM59
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Band Saw
Amps 19.6A
Amps Ac 19.6A
Band Saw Operation Automatic
Band Saw Type Horizontal
Blade Dia. 14"
Blade Length 11.5 ft.
Blade Thickness 0.042"
Blade Wheels Dia. 14"
Cutting Capacity 10"
Cutting Capacity Square 8"
Dimension 11 1/2" x 6"
Features Automatic Operation
Frequency 60 Hz
Hp 5 hp
Material Application Metal
Max. Blade Length 138"
Max. Blade Width 1.25"
Max. Blade Width 1 1/4"
Min. Blade Length 138"
Min. Blade Width 1.25"
Min. Blade Width 1 1/4"
Miter Angle Range
Number Of Speed Settings Continuous
Operation Type Automatic
Overall Depth 85 1/64"
Overall Height 49 3/16"
Overall Width 86 1/8"
Phase 3
Power Source Corded
Rectangular Cutting Capacity - Horizontal 8" x 11 1/4"
Round Cutting Capacity - Horizontal 10"
Sfpm Range 70 SFPM to 330 SFPM
Table Dimensions 11 1/2" x 6"
Voltage 230V AC