AMADA MARVEL PA360/MPC/230 Band Saw, 14 Ft. 6 Inch Blade Length, 21.5A | CH6RBB 55EM65
AMADA MARVEL PA360/MPC/230 Band Saw, 14 Ft. 6 Inch Blade Length, 21.5A
Item: CH6RBBModel: PA360/MPC/230Cross Ref: 55EM65
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Band Saw
Amps 21.5A
Amps Ac 21.5A
Band Saw Operation Automatic
Band Saw Type Horizontal
Blade Dia. 14"
Blade Length 174"
Blade Thickness 0.042"
Blade Wheels Dia. 14"
Cutting Capacity 14"
Cutting Capacity Square 13"
Dimension 14" x 6"
Features Automatic Operation
Frequency 60 Hz
Hp 5 hp
Material Application Metal
Max. Blade Length 174"
Max. Blade Width 1 1/4"
Max. Blade Width 1.25"
Min. Blade Length 174"
Min. Blade Width 1.25"
Min. Blade Width 1 1/4"
Miter Angle Range
Number Of Speed Settings Continuous
Operation Type Automatic
Overall Depth 83 9/32"
Overall Height 55 7/16"
Overall Width 90"
Phase 3
Power Source Corded
Rectangular Cutting Capacity - Horizontal 14" x 14"
Round Cutting Capacity - Horizontal 14"
Sfpm Range 70 SFPM to 330 SFPM
Table Dimensions 14" x 6"
Voltage 230V AC