Item: CH6RAZModel: PA13/3MPC/230Cross Ref: 55EM61
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Band Saw
Amps 19.6A
Amps Ac 19.6A
Band Saw Operation Automatic
Band Saw Type Horizontal
Band Type Horizontal
Blade Dia. 16"
Blade Length 160"
Blade Thickness 0.042"
Blade Wheels Dia. 16"
Cutting Capacity 13"
Cutting Capacity Square 13"
Dimension 14" x 6"
Features Automatic Operation
Frequency 60 Hz
Hp 5 hp
Material Application Metal
Max. Blade Length 162"
Max. Blade Width 1.25"
Max. Blade Width 1 1/4"
Min. Blade Length 162"
Min. Blade Width 1.25"
Min. Blade Width 1 1/4"
Miter Angle Range
Number Of Speed Settings Continuous
Operation Type Automatic
Overall Height 53"
Overall Width 86"
Phase 3
Power Source Corded
Rectangular Cutting Capacity - Horizontal 13" x 14"
Round Cutting Capacity - Horizontal 13"
Sfpm Range 60 SFPM to 330 SFPM
Table Dimensions 14" x 6"
Voltage 230V AC