MARTIN SPROCKET CSD20024X35 Drum Pulley, Standard, 20 Inch Outside Dia., MXT35 Bushing, 24 Inch Face Width, Steel
24"
20"
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,249.58 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | MXT35 |
| Face Width | 24" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 20" |
| Outside Diameter | 20" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 80.1 |
| Ship height (cm) | 60.96 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 50.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD30063X35 | 30" | 63" | Steel | Standard Duty | €4,123.34 | |
| CSD36012X35 | 36" | 12" | Steel | Standard Duty | €2,040.35 | |
| CSD20066X35 | 20" | 66" | Steel | Standard Duty | €2,990.78 | |
| CSD18024X35 | 18" | 24" | Steel | Standard Duty | €1,177.05 | |
| CSD36051X35 | 36" | 51" | Steel | Standard Duty | €4,322.33 | |
| CSD10014X35 | 10" | 14" | Steel | Standard Duty | €867.17 | |
| CSD16022X35 | 16" | 22" | Steel | Standard Duty | €1,015.28 |
Explore Products
- OSG 8595491 Screw Machine Drill Bit, 4.91 mm Size, 26 mm Flute Length, 70 mm Overall Length
- LARSON ELECTRONICS LLC HALP-EMG-48-3L-T8-SFC Hazardous Location Fixture T8 96w
- APPROVED VENDOR WWGSK26-2 Step Key Stock, 3/4 In Top Wd., 3/8 In Top Step Ht., 1 In Bottom Wd., 1/2 In Lower Step Ht. Medium CS
- OSG 21064411 Corner Radius End Mill, 5 Flutes, 5/8 Inch Milling Dia., 1 7/8 Inch Length Of Cut
- COXREELS SHWTL-N-150 Welding Hose Reel, 1/4 Inch Inner Dia., 50 Feet Length
- EATON 7563HURF Low Voltage Fixed Capacitor, 75 KVAr Power Rating, 600V, 73.5A, Steel
- WINTERS INSTRUMENTS D81RIR12CSESF2N Isolation Ring, Flange Sensor, 12 Inch, Cs Centre, Epdm, Ss Plates, Filled, Ss Winconnect
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS CC187263CVV Wire Cart Cover, 18 Inch D x 72 Inch W x 63 Inch H, 10 Gauge Clear-Vinyl With Velcro Flap
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Impact Drivers
- Manual Lifting and Mounting Suction Cups
- Confined Space Entry Winches
- Motion Sensor Fixtures and Kits
- Twisted O-Rings
- ANSELL 38-612 Alphatec Viton Butyl Chemical Resistant Gloves
- NEWSTRIPE HashMark Master
- JOHN GUEST Speedfit Reducing Tees
- JOHN GUEST Stem Adapters, NPTF Thread, Polypropylene White
- CONDOR Antifatigue Mats
- KERN AND SOHN EW-N Series Precision Balances
- LYNDEX-NIKKEN Collet Chucks
- USA SEALING Mountable Social Distancing Barriers
- TRITAN GEZM Series Spherical Plain Bearings, Inch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD20024X35 Drum Pulley, Standard, 20 Inch Outside Dia., MXT35 Bushing, 24 Inch Face Width, Steel
€1,249.58 /unit
