MARTIN SPROCKET CSD18054X35 Drum Pulley, Standard, 18 Inch O.D., 3.5 Inch Max Bore, 54 Inch Face Width, Steel
54"
18"
Get it by Monday, Apr 13
€2,401.44 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Drum Pulley |
| Bushing Type | MXT35 |
| Face Width | 54" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 18" |
| Outside Diameter | 18" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Standard Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 159.75 |
| Ship height (cm) | 137.16 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 45.72 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSD30063X35 | 30" | 63" | Steel | Standard Duty | €4,123.34 | |
| CSD36012X35 | 36" | 12" | Steel | Standard Duty | €2,040.35 | |
| CSD20066X35 | 20" | 66" | Steel | Standard Duty | €2,990.78 | |
| CSD18024X35 | 18" | 24" | Steel | Standard Duty | €1,177.05 | |
| CSD36051X35 | 36" | 51" | Steel | Standard Duty | €4,322.33 | |
| CSD10014X35 | 10" | 14" | Steel | Standard Duty | €867.17 | |
| CSD16022X35 | 16" | 22" | Steel | Standard Duty | €1,015.28 |
Explore Products
- PASS AND SEYMOUR SS771-LA Louver Wall Plate, 1 Gang Vertical, Stainless Steel, Light Almond
- EATON 1351E-6543 Photoelectric Sensor, 24 to 240 VAC/12 to 240 VDC, 4-Pin Micro Connector
- CHICAGO-LATROBE 50837 Screw Machine Drill Bit, H Size, 1 1/2 Inch Flute Length, 2 11/16 Inch Length
- DAYCO 95244 Truck V-belt Industry Number
- KRUEGER HS1-1.5-107 Therma Level Gauge, 1.5 Inch NPT Opening, 107 Inch Depth, Stainless Steel
- SMC VALVES AS2201FS-N01-03S Flow Controller, 1/8 Inch Size, Standard N Port
- SLOAN 3880126
- BROWNING 90 LHUB FB 2300853 Elastomeric Coupling Hub, Finish Bored, Style EE, Size 90, Aluminium
Explore More
- KEYSHAFT
- Label Dispensers
- Sanding Sponges
- Gladhands
- Halogen Leak Detector Accessories
- AKRO-MILS 33224 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- BIG BILL Westex Ultrasoft Flame Resistant Coveralls
- CAMLOCK FITTINGS Type A Male Cam And Groove Adapter, Female NPT Threads
- LAMP ESR6 Series Full Extension Drawer Slides
- MUELLER INDUSTRIES 109MDT Silent Check Valves
- VULCAN Strip Heater, 240V, 1500 Watts
- COOPER B-LINE Threaded Rod Fiber Duct Supports
- SECURALL PRODUCTS MG Cabinet Labels
- SLOAN Ecos Exposed Sensor Urinal Flushometers
- SIOUX CHIEF Brass Compression Tees
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CSD18054X35 Drum Pulley, Standard, 18 Inch O.D., 3.5 Inch Max Bore, 54 Inch Face Width, Steel
€2,401.44 /unit
