MARTIN SPROCKET CMW20022X45 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch O.D., 4.5 Inch Max Bore, 22 Inch Face Width, Steel
22"
20"
Get it by Tuesday, Apr 14
€3,474.54 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | MXT45 |
| Face Width | 22" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 20" |
| Outside Diameter | 20" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 4 1/2" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 119.7 |
| Ship height (cm) | 55.88 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 50.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW20054X45 | 20" | 54" | Steel | Mine Duty | €6,313.91 | |
| CMW20063X45 | 20" | 63" | Steel | Mine Duty | €6,960.32 | |
| CMW24020X45 | 24" | 20" | Steel | Mine Duty | €3,748.03 | |
| CMW18016X45 | 18" | 16" | Steel | Mine Duty | €2,686.62 | |
| CMW18012X45 | 18" | 12" | Steel | Mine Duty | €2,728.77 | |
| CMW18044X45 | 18" | 44" | Steel | Mine Duty | €4,914.00 | |
| CMW20051X45 | 20" | 51" | Steel | Mine Duty | €6,027.06 |
Explore Products
- BOSCH CAS008 Spline Core Adapter 8 Inch
- STAFFORD MFG 1A207 Shaft Collar, 1 Piece Split, Clamp Type, 2-7/16 Inch Bore, Aluminum
- AIR HANDLER 6B637 Pocket Air Filter, 24 x 20 x 29 Inch Nominal Filter Size, Pink, Synthetic, 7 Pockets, 150 Deg. Max Temp
- AMERICAN TORCH TIP 6290VVC-5 Cutting Tip Size 5
- CLEVELAND C39681 High Speed Steel End Mill 1/2 Inch D 1 Inch Cut L
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS SPD625-100A 501144 Carbide Spotting Drill, Altin, 100 Deg. Included Angle, 0.625 Shank Dia
- AMETEK LAMB 39658-73 Lead And Terminal, 15.25 Inch Size, White
Explore More
- KEYSHAFT
- Foam Rubber Seals
- Bell Traps and Drains
- Portable Posts and Ropes
- ID Card Printers
- Pipe Tongs
- DESTACO 210 Series Vertical Hold Down Clamps
- IRONCLAD Framer Fingerless Dexterity Gloves
- RINGERS GLOVES Durable Extrication Impact Gloves
- CONDOR Standard Work Gloves
- ACME ELECTRIC WI015 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- APPROVED VENDOR Brass 3-Way Ball Valve, FNPT x FNPT x FNPT
- JOHN STERLING Closet Pole
- BDG Chemical Resistant Cold Condition Insulated Gloves
- LEGRIS 1873 Series Expanders
- APPROVED VENDOR Equipment Covers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW20022X45 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch O.D., 4.5 Inch Max Bore, 22 Inch Face Width, Steel
€3,474.54 /unit
