MARTIN SPROCKET CMW18036X45 Wing Pulley, Mine Duty, 18 Inch Outside Dia., MXT45 Bushing, 36 Inch Face Width, Steel
36"
18"
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,213.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | MXT45 |
| Face Width | 36" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 18" |
| Outside Diameter | 18" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 4 1/2" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 178.65 |
| Ship height (cm) | 91.44 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 45.72 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW20054X45 | 20" | 54" | Steel | Mine Duty | €6,313.91 | |
| CMW20063X45 | 20" | 63" | Steel | Mine Duty | €6,960.32 | |
| CMW24020X45 | 24" | 20" | Steel | Mine Duty | €3,748.03 | |
| CMW18016X45 | 18" | 16" | Steel | Mine Duty | €2,686.62 | |
| CMW18012X45 | 18" | 12" | Steel | Mine Duty | €2,728.77 | |
| CMW18044X45 | 18" | 44" | Steel | Mine Duty | €4,914.00 | |
| CMW20051X45 | 20" | 51" | Steel | Mine Duty | €6,027.06 |
Explore Products
- ALVORD POLK 155-2-2/0 Taper Pin Reamer, Size #2/0, Left Hand Spiral
- SPEC WWG0437021070S Disc Spring, Split Wave Springs, Stainless Steel, 0.03 Inch Thick
- GRAINGER BULK-PS-UHMWB-13 Plastic Sheet, 0.125 Inch Plastic Thick, 32 Inch Width x 48 Inch Length, Black
- EATON XTAE012B01B5G020 Electronic Motor Starter, 12 A, 190-220 V, 50/60 Hz, 1Nc, B Frame, 45 mm, 4-20 A Gf Xtoe
- FOL-DA-TANK FLC-1.5 Threaded Flange, Aluminium, Size 1-1/2 Inch, Storz
- BUSSMANN FWH-50A Specialty Fuse, 50A, 500VAC
- OSG 820-0003 Tree Bur SF, Ball-Nosed Tree, SF-53, Double Cut, 3/16 x 1/2 Inch Head, 1/8 Inch Shank
Explore More
- KEYSHAFT
- Stainless Steel Pipe
- Abrasive Rolls
- Digital Panel Meters
- Hole Saw Accessories
- Psychrometers
- ANSELL 80-813 Activarmr Flame Resistant Gloves
- CONDOR Cowhide Leather White Driver Gloves
- IRONCLAD Workcrew Light Duty Gloves
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- DEWALT Contractor Pro Safety Glasses
- HASSAY SAVAGE CO. Keyway Broach Sets
- KRUEGER Therma Level Gauge, 2 Npt
- BANJO FITTINGS Shim
- SMC VALVES Ml1 Series Locking Band Cylinder
- ZSI-FOSTER 5 Series Plugs, 1/2 Inch
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW18036X45 Wing Pulley, Mine Duty, 18 Inch Outside Dia., MXT45 Bushing, 36 Inch Face Width, Steel
€4,213.17 /unit
