MARTIN SPROCKET CMW20040X45 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch Outside Dia., MXT45 Bushing, 40 Inch Face Width, Steel
40"
20"
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,952.96 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | MXT45 |
| Face Width | 40" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 20" |
| Outside Diameter | 20" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 4 1/2" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 220.5 |
| Ship height (cm) | 101.6 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 50.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW20054X45 | 20" | 54" | Steel | Mine Duty | €6,313.91 | |
| CMW20063X45 | 20" | 63" | Steel | Mine Duty | €6,960.32 | |
| CMW24020X45 | 24" | 20" | Steel | Mine Duty | €3,748.03 | |
| CMW18016X45 | 18" | 16" | Steel | Mine Duty | €2,686.62 | |
| CMW18012X45 | 18" | 12" | Steel | Mine Duty | €2,728.77 | |
| CMW18044X45 | 18" | 44" | Steel | Mine Duty | €4,914.00 | |
| CMW20051X45 | 20" | 51" | Steel | Mine Duty | €6,027.06 |
Explore Products
- ARLINGTON INDUSTRIES 510 Conduit Nipple, 5.42 x 4.81 Inch Size, Zinc
- ECEF 571119 Drill Set, 5 Percent Cobalt High Speed Steel, 19 Pcs.
- CONTINENTAL 6/D345 Banded V-Belt, 6 Ribs, 348 Inch Outside Length, 7 1/2 Inch Top Width, 3/4 Inch Thick
- SMC VALVES AR30-N03E3-Z Regulator, 3/8 Inch Modular
- BALDOR / DODGE 025203 Fb-08 El Brake 24V 1/4
- MACROMATIC TH41364-xxJT
- RIDGID 34947 Motor, 120V 60Hz Induction
Explore More
- KEYSHAFT
- Logging Tools
- Multi-Tools
- CAM Handles
- Transformer Accessories
- Grippers And Accessories
- MAYHEW TOOLS Nail Pullers
- OIL SAFE Stumpy Spout Lids
- OIL SAFE Advanced Filter Cart QC Upgrade Kits
- DUPONT Collared Disposable Coveralls
- GLOBE SCIENTIFIC Tri-Corner Beakers, Economy Style
- OSG VA-3 Spiral Flute Tap, S/O Finish
- VULCAN HART Thermistor Probe
- GRAINGER Hanger Mount Vibration Isolators
- PBC LINEAR Linear Plain Bearings, Closed
- SIOUX CHIEF FatMax PVC Round Floor Sinks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW20040X45 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch Outside Dia., MXT45 Bushing, 40 Inch Face Width, Steel
€4,952.96 /unit
