MARTIN SPROCKET CMW18044X45 Wing Pulley, Mine Duty, 18 Inch Outside Dia., MXT45 Bushing, 44 Inch Face Width, Steel
44"
18"
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,914.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | MXT45 |
| Face Width | 44" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 18" |
| Outside Diameter | 18" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 4 1/2" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 218.7 |
| Ship height (cm) | 111.76 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 45.72 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW20054X45 | 20" | 54" | Steel | Mine Duty | €6,313.91 | |
| CMW20063X45 | 20" | 63" | Steel | Mine Duty | €6,960.32 | |
| CMW24020X45 | 24" | 20" | Steel | Mine Duty | €3,748.03 | |
| CMW18016X45 | 18" | 16" | Steel | Mine Duty | €2,686.62 | |
| CMW18012X45 | 18" | 12" | Steel | Mine Duty | €2,728.77 | |
| CMW20051X45 | 20" | 51" | Steel | Mine Duty | €6,027.06 | |
| CMW20057X45 | 20" | 57" | Steel | Mine Duty | €6,859.06 |
Explore Products
- CALDWELL E180-5-12 Jib Wall Mount Capacity 10000Lb Weight 1460Lb
- BRADY THT-68-498-10 62681 Precut Label Roll, 3/4 x 1/2 Inch, 2 1/2 Inch, Vinyl, White, 10000 Label
- WOODHEAD 1300620088 114030A45M020 Double Ended Cordset, 4 Pole, Male To Female, 16 AWG, PVC, Cable, 2m
- SEALMASTER CFFL 12TY Spherical Plain Bearing, Two-Piece with Y Stud, Female Rod End, 3/4 Inch Bore
- MORSE CUTTING TOOLS 17461 Taper Drill Bit, ‎6.8mm Dia., 6-1/4 Inch Overall Length
- TITAN FASTENERS BFCSPR
- WALTER TOOLS A1115S-5 5153710 Spotting Drill Bit, 5.00 mm Drill Bit Size, 15.00 mm Flute Lg, 60.00 mm
Explore More
- KEYSHAFT
- Parts Washers
- Dust Collectors
- Pneumatic Actuators
- Carbon Steel Expanded Sheets
- Flexible Strip Heaters
- LOC-LINE Double Socket
- CONDOR Thecla Anti-Scratch Safety Glasses
- TEMPCO Surface Mount Thermostats
- KEO Metric Precision 3-Flute Cap Screw Kounterbores
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 89 mm Opening
- LIFT-ALL Chain Sling 7/32 Inch
- NOTRAX Dante 131 Series, Carpeted Entrance Mat
- SCHAEFER Blades
- UNIWELD LP Twister Tips
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW18044X45 Wing Pulley, Mine Duty, 18 Inch Outside Dia., MXT45 Bushing, 44 Inch Face Width, Steel
€4,914.00 /unit
