MARTIN SPROCKET CMW20014X40 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch Outside Dia., MXT40 Bushing, 14 Inch Face Width, Steel
14"
20"
Get it by Wednesday, Apr 15
€2,495.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | MXT40 |
| Face Width | 14" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 20" |
| Outside Diameter | 20" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 4" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 77.4 |
| Ship height (cm) | 35.56 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 50.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW18044X40 | 18" | 44" | Steel | Mine Duty | €4,712.86 | |
| CMW16032X40 | 16" | 32" | Steel | Mine Duty | €3,490.33 | |
| CMW24020X40 | 24" | 20" | Steel | Mine Duty | €3,658.21 | |
| CMW18016X40 | 18" | 16" | Steel | Mine Duty | €2,520.58 | |
| CMW20012X40 | 20" | 12" | Steel | Mine Duty | €2,308.61 | |
| CMW16012X40 | 16" | 12" | Steel | Mine Duty | €1,942.96 | |
| CMW14032X40 | 14" | 32" | Steel | Mine Duty | €3,174.44 |
Explore Products
- WINTERS INSTRUMENTS PFH737 Ss Liquid Filled Gauge, 4 Inch, 30/0/300 Psi/Kpa Brass 1/4 Inch, Lb
- GRAND ROCK SBH6-84EXC Stack Bullhorn Exhaust, 6 x 84 Inch Size, R5 Inner Dia., Chrome
- STEINER INDUSTRIES 333-6X10 Welding Curta Inch, Vinyl, 6 ft Height, 10 ft Width, Green
- EDWARDS SIGNALING 107XBRPMB120A Indicating Beacon Flashing, Blue Lens Color, 120 VAC, Pendant Mounting
- CLEVELAND C27656 Straight Flute Tap, 5/16-18 Thread Size, 11/16 Inch Thread Length, 2 23/32 Inch Length
- NIBCO NJ74W04 S-413-Y Check Valve, Female Solder Cup, 1/4 Inch Size, Class 125, Bronze
- IFM O5E500 Photoelectric Sensor, 10 to 36V DC, PNP, 4-Pin M12 Male Connector
- ADVANCE TABCO SGCC-120 Vertical Food Shield, 120 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Precision Screwdriver Sets
- Gasoline Engines
- pH Meters
- Sensing Probes
- Pressure Gauge Panel Mount Kits
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNF, 3B
- ANSELL 28-359 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- RINGERS GLOVES Form Fitting Lightweight Tactical Gloves
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Oil Resistant Grip Impact Gloves
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, 316 Stainless Steel
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Adaptive Technology Occupancy Sensors
- ATP Poly Hose Braided
- SMC VALVES Vacuum Water Separator
- WILTON TOOLS Jaws
- 3M Highland Vinyl Insulated Butted Seam Block Forks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW20014X40 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch Outside Dia., MXT40 Bushing, 14 Inch Face Width, Steel
€2,495.83 /unit
