MARTIN SPROCKET CMW24051X40 Wing Pulley, Mine Duty, 24 Inch Outside Dia., MXT40 Bushing, 51 Inch Face Width, Steel
51"
24"
Get it by Wednesday, Apr 15
€7,025.50 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | MXT40 |
| Face Width | 51" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 24" |
| Outside Diameter | 24" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 4" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 363.2 |
| Ship height (cm) | 129.54 |
| Ship length (cm) | 60.96 |
| Ship width (cm) | 60.96 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW18044X40 | 18" | 44" | Steel | Mine Duty | €4,712.86 | |
| CMW16032X40 | 16" | 32" | Steel | Mine Duty | €3,490.33 | |
| CMW24020X40 | 24" | 20" | Steel | Mine Duty | €3,658.21 | |
| CMW18016X40 | 18" | 16" | Steel | Mine Duty | €2,520.58 | |
| CMW20012X40 | 20" | 12" | Steel | Mine Duty | €2,308.61 | |
| CMW16012X40 | 16" | 12" | Steel | Mine Duty | €1,942.96 | |
| CMW14032X40 | 14" | 32" | Steel | Mine Duty | €3,174.44 |
Explore Products
- COXREELS 1125PCL-8-H Motorized Cord Reel, 250 Feet Length, 600V, 30A
- IPS ABA96504SN3HF Pressing Strain Kit, Pushenlift Stopper, Satin Nickel
- BALDOR / DODGE 30A25R14 TIGEAR-2 Worm Gear Speed Reducer
- VERMONT GAGE 112207660 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 7.66 mm Size
- BEHRINGER SYSTEMS SH9600-SP BEHRINGER PIPE SYSTEMS SH9600-SP
- COOPER B-LINE 201610-SDSS4 Wall Mounted Panel Enclosure, 10 x 16 x 20 Inch Size, Hinged Cover, 304SS
- MAGLINER 300203 Nose, Extruded Aluminum, 16 x 12 Inch Flush Mount Only
Explore More
- KEYSHAFT
- Supply and Intake Fans
- Cable Bits
- Pneumatic Relays
- Non-Illuminated Selector Switches with Contact Block
- Insulated Pipe Covers
- PLAST-O-MATIC PR Series Pressure Regulators
- CONDOR Leather Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- KRYTOX GPL 246 Series Electrical Conducting Grease
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, Metric Thread
- JOHN GUEST Stem Adapters, BSPP Thread, Acetal Gray
- ULTRATECH Cable Protectors
- LUCKY LINE PRODUCTS Not Load Rated Economy Spring Snap
- ROMOLD Sump Floors
- CEMENTEX USA UltraLite Series, 40 Cal. Overpants
- INSIZE Hardness Test Block
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW24051X40 Wing Pulley, Mine Duty, 24 Inch Outside Dia., MXT40 Bushing, 51 Inch Face Width, Steel
€7,025.50 /unit
