MARTIN SPROCKET CMW20057X40 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch Outside Dia., MXT40 Bushing, 57 Inch Face Width, Steel
57"
20"
Get it by Tuesday, Apr 14
€6,548.51 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | MXT40 |
| Face Width | 57" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 20" |
| Outside Diameter | 20" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Diameter | 4" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 326.7 |
| Ship height (cm) | 144.78 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 50.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW18044X40 | 18" | 44" | Steel | Mine Duty | €4,712.86 | |
| CMW16032X40 | 16" | 32" | Steel | Mine Duty | €3,490.33 | |
| CMW24020X40 | 24" | 20" | Steel | Mine Duty | €3,658.21 | |
| CMW18016X40 | 18" | 16" | Steel | Mine Duty | €2,520.58 | |
| CMW20012X40 | 20" | 12" | Steel | Mine Duty | €2,308.61 | |
| CMW16012X40 | 16" | 12" | Steel | Mine Duty | €1,942.96 | |
| CMW14032X40 | 14" | 32" | Steel | Mine Duty | €3,174.44 |
Explore Products
- STEARNS BRAKES 108101202125 Brake-Brasshtrstnl Nmplt
- MAIN FILTER INC. MF0610155 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 25 Micron, Buna Seal, 6.69 Inch Height
- RULAND MANUFACTURING FCR16-6-4-SS 3/8 x 1/4 Inch Six Beam Coupling, SS, Clamp Style, 1.000 Inch OD, 1.500 Inch Lg.
- ALL GEAR AG24SP118-120BWG Arborist Climbing Line, 24 Strand Double Braid, 120 Ft. Length, Blue/White/Neon Green
- EATON DC1-34018NB-A6SCE1 Compact Adjustable Frequency Drive, 480 V In/460 V Out, 18A, 10 HP
- SPEC C01020120500S Compression Spring, 3.2 lbs/In Stiffness Rate, 0.69 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- EATON BAB2020 Miniature Circuit Breaker, 120/240 VAC, 20A, 10 kA Interrupt, 2P
Explore More
- KEYSHAFT
- Pallet Positioners and Level Loaders
- Paint Roller Frames
- Earth Ground Resistance Testers
- Modular Pipe and Rail Fittings
- Cable Pullers
- RUD CHAIN Socket Wrenches
- KEO Combined Drill And Countersink Sets
- MUELLER INDUSTRIES 764 Carbon Steel Y Strainers
- LUBE Drop Feed Manual Oil Reservoir
- FIBRE-METAL BY HONEYWELL Front Brim Hard Hat
- SPEARS VALVES Labwaste Standard HDPE Round Neutralization Tanks
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 DWV Fabricated Fitting 30 Deg. Elbows
- MILWAUKEE VALVE Gear Mounting Kits for High Performance Butterflies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW20057X40 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch Outside Dia., MXT40 Bushing, 57 Inch Face Width, Steel
€6,548.51 /unit
