Item: CT2FUDModel: 056T11D15534Cross Ref: 801VD2 / 56T11D15534A / FX34BK005
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Motor |
| Ambient Temp. | 40°C |
| Amps | 2.8/1.4/2.4/1.2A |
| Assembly/box Mounting | F1, F2, F3 Capable |
| Bearing Type | Ball |
| Curvepoint | Break Down |
| Design Code | B |
| Drive End Bearing Size | 6203 |
| Drive End Bearing Type | Ball |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency | 81.7%, 83.8% |
| Electrical Type | Squirrel Cage, Inverter Rated |
| Enclosure Type | Drip Proof |
| Frame | 56HC |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 56HC |
| Frame Suffix | Hc |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Full Load Amps | 2.8-2.8/1.4A |
| Hp | 3/4 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Ins. Class | Class F |
| Insulation Class | Class F |
| Inverter Load | 1 |
| Inverter Load Ratio | 2:1 |
| Inverter Load Type | Constant |
| Inverter Rated | Yes |
| Ip Code | IP22 |
| Kva Code | K |
| Kw | 2.52 kW |
| Max. Ambient Temp. | 40°C |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Design | 3 Phase |
| Motor Enclosure Design | Open Dripproof |
| Motor Frame Material | Rolled Steel |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Motor Mounting Type | Universal |
| Motor Orientation | Horizontal |
| Motor Service Factor | 1.15 |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Motor Shaft Rotation | CCW |
| Motor Thermal Protection | None |
| Mounting Type | Bolt On Base |
| Nameplate Rpm | 1140 RPM |
| Nema Design | F |
| Nema Rating | NEMA 56 |
| No. Of Phase | 3 |
| No. Of Poles | 6 |
| Nominal Efficiency | 81.7% |
| Number Of Speeds | 1 |
| Opp. Drive End Bearing Size | 6203 |
| Opp. Drive End Bearing Type | Ball |
| Output Kw | 0.56 kW |
| Overall Length | 13 3/4" |
| Power Factor | 63.2 |
| Resistance Main | 0 ohms |