KABELSCHLEPP S1800-16.00-RMS-435-3v1 Varitrak(r) Open Steel Bolt 468.4mm 1 Feet | AB9ATG 2ARX6
KABELSCHLEPP S1800-16.00-RMS-435-3v1 Varitrak(r) Open Steel Bolt 468.4mm 1 Feet
Item: AB9ATGModel: S1800-16.00-RMS-435-3v1Cross Ref: 2ARX6
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Cable and Hose Carrier
Accessory Width 18 2/5"
Bend Radius 17.13"
Carrier Design Enclosed
Carrier Links Material Steel
Cavity Height 4.09"
Cavity Width 16"
Color Black, Silver
Crossbar Material Aluminum
Crossbar Opening Design Non Opening
Crossbar Style Bolt On
For Carrier Outside Height 5.51"
For Carrier Outside Width 18.44"
Frame Stay Bolt In Alum Bar
Height 5 1/2"
Includes No Bracket Included
Length 12"
Link To Link Pitch 7.1"
Loop Height 39.76"
Loop Length 82.17"
Max. Cable Dia. 3 2/5"
Maximum Cable Diameter 3.43"
Mounting Brackets Included No
Number Of Channels 4
Number Of Links 2
Outside Height 5.5"
Outside Width 18 2/5"
Series S/SX Series
Style Open
Type Varitrak Heavy Duty Steel
Shipping Info:
Ship weight (kg) 7.56
Ship height (cm)14
Ship length (cm)30.48
Ship width (cm)46.84
HS code8431390010
Country of OriginDE
Product Variants
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.