KABELSCHLEPP S1800-16.00-RMS-435-3v5 Varitrak(r) Steel Open Bolt 468.4mm 5 Feet | AB9ATR 2ARY6
KABELSCHLEPP S1800-16.00-RMS-435-3v5 Varitrak(r) Steel Open Bolt 468.4mm 5 Feet
Item: AB9ATRModel: S1800-16.00-RMS-435-3v5Cross Ref: 2ARY6
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Item Cable and Hose Carrier
Accessory Width 18 2/5"
Bend Radius 17.13"
Carrier Design Enclosed
Carrier Links Material Steel
Cavity Height 4.09"
Cavity Width 16"
Color Black, Silver
Crossbar Material Aluminum
Crossbar Opening Design Non Opening
Crossbar Style Bolt On
For Carrier Outside Height 5.51"
For Carrier Outside Width 18.44"
Frame Stay Bolt In Alum Bar
Height 5 1/2"
Includes No Bracket Included
Length 60"
Link To Link Pitch 7.1"
Loop Height 39.76"
Loop Length 82.17"
Max. Cable Dia. 3 2/5"
Maximum Cable Diameter 3.43"
Mounting Brackets Included No
Number Of Channels 4
Number Of Links 9
Outside Height 5.5"
Outside Width 18 2/5"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 37.8
Ship height (cm)14
Ship length (cm)152.4
Ship width (cm)46.84