HUB CITY 0270-09255 Worm Reducer, 2.114 Hp, 1.500 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Hp | 2 57/500 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 1/4" x 1/8" |
| Motor Frame Size | 180TC |
| Mounting Style | C |
| Output | 29.2 RPM |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Shaft | Shaft |
| Output Shaft Direction | Right |
| Output Torque Rating | 3274 lbs.-in. |
| Overhung Load | 1100 lbs.-in. |
| Ratio | 60:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | center distance | input style | ratio | output | motor frame size | output rpm | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09171 | 2.114 hp | 3 1/4" | C Face Quill | 60:1 | - | - | 29.2 RPM | 56C | €3,609.58 | |
![]() |
0270-09183 | 2.114 hp | 3 1/4" | C Face Quill | 60:1 | - | - | 29.2 RPM | 56C | €3,609.58 | |
![]() |
0270-09162 | - | 3 1/4" | C Face Quill | 5:1 | 350 RPM | 56C | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09161 | - | 3 1/4" | C Face Quill | 100:1 | 17.5 RPM | 56C | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09166 | - | 3 1/4" | C Face Quill | 20:1 | 87.5 RPM | 56C | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09197 | - | 3 1/4" | C Face Quill | 100:1 | 17.5 RPM | 140TC | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09204 | - | 3 1/4" | C Face Quill | 30:1 | 58.3 RPM | 140TC | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- THYSSENKRUPP MATERIALS CUREC00945 Flat Stock, Brass, 1/8 x 1 Inch Size, 6 Ft. Length
- KOCH 102-701-019 Pleated Filter, Hc, Merv8, 20 Inch x 20 Inch x 2 Inch Size
- REGAL 027607AS74 Spiral Flute Tap, M4 x 0.7 Size, D4 Limit, 2 Flutes, Bottom With Chrome
- KLEIN TOOLS VDV110-003-SEN 58006-2 Radial Cable Stripper Cartridge, RG59/RG6/6Q, Strip Size 0.3125 x 0.250 Inch
- MAIN FILTER INC. MF0081379 4645 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron, Buna Seal, 17.99 Inch Height
- SMC VALVES SYJ5153-5MOUE Solenoid Valve, 5 Port Size
- GEARENCH UHCH-G06
- SMC VALVES VFR2210-3DZ Solenoid Air Control Valve 17.36 CFM
Explore More
- KEYSHAFT
- HVLP Spray Guns
- Water Powered Pumps
- Spray Gun Cups
- Return Flanges
- Agricultural Disc Bearings
- OIL SAFE Color Coded Drum Label Kits
- ANSELL Natural Rubber Latex Gloves, 24 Inch Length
- RUD CHAIN WPP-B Powerpoint Ring Connection Hoist Rings
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 33 x 13 mm Size
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS 1 Outlet Marine Adapters
- HOFFMAN Concept Series Type 4X EMC Wall Mount Enclosures
- DOTCO Guards
- STEINER INDUSTRIES Welding Blankets
- BETA TOOLS 96TINOX Series Offset Hexagon Key Wrenches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-09255 Worm Reducer, 2.114 Hp, 1.500 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel




