HUB CITY 0270-09162 Worm Reducer, 11.922 Hp, 1.500 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Wednesday, Apr 15
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 11 461/500 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 3/16" x 3/32" |
| Motor Frame Size | 56C |
| Mounting Style | B |
| Output | 350 RPM |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Shaft | Shaft |
| Output Shaft Direction | Left |
| Output Torque Rating | 2033 lbs.-in. |
| Overhung Load | 1100 lbs.-in. |
| Ratio | 5:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | B |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | center distance | input style | ratio | output | motor frame size | output rpm | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09171 | 2.114 hp | 3 1/4" | C Face Quill | 60:1 | - | - | 29.2 RPM | 56C | €3,609.58 | |
![]() |
0270-09183 | 2.114 hp | 3 1/4" | C Face Quill | 60:1 | - | - | 29.2 RPM | 56C | €3,609.58 | |
![]() |
0270-09161 | - | 3 1/4" | C Face Quill | 100:1 | 17.5 RPM | 56C | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09166 | - | 3 1/4" | C Face Quill | 20:1 | 87.5 RPM | 56C | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09197 | - | 3 1/4" | C Face Quill | 100:1 | 17.5 RPM | 140TC | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09204 | - | 3 1/4" | C Face Quill | 30:1 | 58.3 RPM | 140TC | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09236 | 8.092 hp | 3 1/4" | C Face Quill | 10:1 | - | - | 175 RPM | 180TC | - | RFQ
|
Explore Products
- MAGLINER 301043 Hardware Pack, Includes Hinges, Brackets And Hardware
- TSUBAKI H60B21F-1B Finished Bore Sprocket, 21 Teeth, 1-1/8 Inch Bore
- PIP 34-8453 Cut-Resistant Glove, Xl, Ansi Cut Level A2, 3/4, Double Dipped, Foam Nitrile
- DIXON SS2405-4-4 Male 37 Deg. JIC Flare x FNPTF, 1/4 Inch-18 Thread, JIC 37 Deg. Flare Thread
- UNISTRUT P3000-10HG Channel, 10 Feet Length, Hot Dipped Galvanized
- SPEC D13570 Compression Spring, 100.2 lbs/In Stiffness Rate, 240.31 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- VERMONT GAGE 141135450 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.3545 Inch Size
- SQUARE D QO260NATR Molded Case Switch 240V Iph 60A Nema 3R
Explore More
- KEYSHAFT
- Paint Edgers and Refills
- Drip Irrigation System Accessories
- Non Hazardous and Hazardous Waste Labels
- Refrigerated Compressed Air Dryers
- Breathers
- DESTACO 237 Series Horizontal Hold Down Clamps
- RINGERS GLOVES R-266 Insulated Impact Gloves
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 11 Inch, Red
- ANVIL AS400H Series Channel With Holes
- DORIAN Boring Bar S067
- PHILIPS BURTON Halogen Lamp, MR16
- SLOAN Main Seats
- BALDOR / DODGE XT45 Heavy Duty Drum Pulleys
- CHICAGO FAUCETS Drains
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-09162 Worm Reducer, 11.922 Hp, 1.500 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel




