HUB CITY 0270-09253 Worm Reducer, 2.926 Hp, 1.500 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel
Get it by Wednesday, Apr 15
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 3 1/4" |
| Gear Type | Worm Right Angle |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Input Diameter | 1 1/8" |
| Input Hp | 2 463/500 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Keyway | 1/4" x 1/8" |
| Motor Frame Size | 180TC |
| Mounting Style | C |
| Output | 43.75 RPM |
| Output Diameter | 1 1/2" |
| Output Shaft | Shaft |
| Output Shaft Direction | Right |
| Output Torque Rating | 3303 lbs.-in. |
| Overhung Load | 1100 lbs.-in. |
| Ratio | 40:1 |
| Reduction | Single |
| Service Factor | 1 |
| Style | C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.55 |
| Ship height (cm) | 38.1 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 38.1 |
Product Variants
| Product | Model | max. input hp | center distance | input style | ratio | output | motor frame size | output rpm | frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0270-09171 | 2.114 hp | 3 1/4" | C Face Quill | 60:1 | - | - | 29.2 RPM | 56C | €3,609.58 | |
![]() |
0270-09183 | 2.114 hp | 3 1/4" | C Face Quill | 60:1 | - | - | 29.2 RPM | 56C | €3,609.58 | |
![]() |
0270-09162 | - | 3 1/4" | C Face Quill | 5:1 | 350 RPM | 56C | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09161 | - | 3 1/4" | C Face Quill | 100:1 | 17.5 RPM | 56C | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09166 | - | 3 1/4" | C Face Quill | 20:1 | 87.5 RPM | 56C | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09197 | - | 3 1/4" | C Face Quill | 100:1 | 17.5 RPM | 140TC | - | - | - | RFQ
|
![]() |
0270-09204 | - | 3 1/4" | C Face Quill | 30:1 | 58.3 RPM | 140TC | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS GT033-4 220968 Groove Tool 0.312 Inch Bore 0.25 Inch Cut
- MAGLINER 304251 Top Ergo Handle
- JJ KELLER 400-SC-3 Labor Law Poster Federal / State SC SP 26 Inch Height 3 Year
- OSG 5811400 Square End Mill, Bright, Non Center Cutting, 4 Flutes, 15 mm Milling Dia.
- NORTON ABRASIVES 78072721870 Sanding Belt, 3 Inch Width X 132 Inch Length Oxide, 120 Grit, X Wt Cotton Backing, Metalite R228
- PRIME LINE C 1127 Patio Door Inside Pull Latch, 3/16 Inch Bolt Hole Dia
- GATES 746750235 Hose Projectiles, 10 Each
- SOLBERG FS14100B
Explore More
- KEYSHAFT
- Quick Connect Air Couplings
- Anchor Screws
- Screw Starters
- Hydraulic Metric Cylinders
- Control Product Accessories
- WESTWARD Knee Pads
- CONDOR High Visibility Polyester Class 2 Orange Vest
- CHICAGO PNEUMATIC CP3019 Series Air-Powered Die Grinders
- ANVIL AS858 Series Heavy Duty Suspension Rod Beam Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Volumetric Flasks, Class B
- WEATHERHEAD Male Elbow, 45 Degree
- BUCHANAN Tap Connector Run
- KRYTOX GPL 407 Ultrahigh Temperature Grease
- FALLTECH Kits
- LEGRIS 1873 Series Expanders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0270-09253 Worm Reducer, 2.926 Hp, 1.500 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Stainless Steel




