HUB CITY 0230-18840 Worm Reducer, 0.023 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 0.023 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output | 0.49 RPM |
| Output Diameter | 1" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Rating | 666 lbs.-in. |
| Ratio | 3600:1 |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Product Variants
| Model | output | output diameter | ratio | gear type | center distance | input style | housing material | motor frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0230-18815 | 1.17 RPM | 0.938" | 1500:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18838 | 0.73 RPM | 1" | 2400:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18826 | 7 RPM | 1" | 250:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18833 | 1.75 RPM | 1" | 1000:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18829 | 3.5 RPM | 1" | 500:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18805 | 8.75 RPM | 0.938" | 200:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18839 | 0.58 RPM | 1" | 3000:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- METRO 2142LS Louvered Shelf 21 x 42 inch Stainless
- APPROVED VENDOR 13F623 Toggle Clamp Horizontal 3.18 Inch 10.79 In
- BOSTON GEAR G00627
- JAY R. SMITH MFG. CO 3591NB Sanitary Drain, Nickel Bronze, Nickel Bronze, Screw, 8 1/4 X 3 1/2 X 4 1/4 Length
- BOSTON GEAR P00639
- NEWCO 908BRM14X1.5
- CLE-LINE C25012 1887 1-1/4 Inch 32Mm Hole Saw M42
- TB WOODS BF33RBAS Coupling Hub, Standard
Explore More
- KEYSHAFT
- Safety Cabinet Accessories
- Foot Switches
- Sampling Bags
- Conveyor Assembly And Dryer Trays
- Pool Light Junction Boxes
- DESTACO 807 Series Pneumatic Toggle Clamps
- ANSELL 56-007 Alphatec Medium Duty PVC Apron Featuring Sealed Grommets
- DESTACO 351-R Series Pull Action Latch Clamps
- METRO Chrome Display Shelves
- ANSELL 11-531 Hyflex Lightweight Cut Resistant Industrial Gloves
- BROWNING Stock Steel Racks, 16 Pitch
- MARATHON MOTORS Close Coupled Pump AC Motors
- ONSRUD High Performance Roughing/Finishing Carbide Square End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18840 Worm Reducer, 0.023 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron

