HUB CITY 0230-18826 Worm Reducer, 0.152 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 19/125 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output | 7 RPM |
| Output Diameter | 1" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Rating | 721 lbs.-in. |
| Ratio | 250:1 |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Product Variants
| Model | output | output diameter | ratio | gear type | center distance | input style | housing material | motor frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0230-18815 | 1.17 RPM | 0.938" | 1500:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18838 | 0.73 RPM | 1" | 2400:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18833 | 1.75 RPM | 1" | 1000:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18829 | 3.5 RPM | 1" | 500:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18805 | 8.75 RPM | 0.938" | 200:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18839 | 0.58 RPM | 1" | 3000:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18840 | 0.49 RPM | 1" | 3600:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- SNYDER INDUSTRIES 5700102N95705 Storage Tank Closed Top Vertical 120 Gallon
- MERIT BRASS M414-2404 Hex Bushing, Size(a) 1-1/2 Inch, Size(b) 1/4 Inch
- BOSTON GEAR X231A-7-17M Speed Reducer Shaft
- APOLLO VALVES 38LF10101 Vacuum Breaker, 1/4 in Size, FNPT Connection, Lead-Free Bronze, 1 13/16 in Wd, 2 3/8 in Ht
- BUSSMANN GMT-7-1/2A Telecom Protection Fuse 7.5a Gmt 125vac
- GROVE GEAR EL8320558.26 EL-H832-7.5-H_-26 Worm Reducer, 7.5:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
- DURHAM MANUFACTURING HDC48-84-2S6D95 Industrial Cabinet, 12 Gauge, 84 Bin, Yellow
- LYNDEX-NIKKEN 100-064(C) Collet, Round Face, 1 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Single Phase Transformers
- Soil Testing Penetrometer Accessories
- Combination Units
- Stir Bars
- Split Rivets
- AKRO-MILS 30288 Akrobins Super Size Bins
- VIEGA PROPRESS Female Adapter, Bronze, FTG x FNPT Connection
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 13 mm Dots
- ANVIL AS500 Series Channels, Solid
- MERIT Medium Grade Arbor Mount Sanding Disc
- SPEARS VALVES CPVC True Lug Butterfly Valves, Valve Only, SS Lug, Buna-N
- TEADIT TF 1580 Restructured PTFE Full Face Cut Gaskets With Barium Sulphate
- VIKAN Nylon Scrapers with Threaded Handle
- SEALMASTER USFCE5000E Series Unitized Spherical Flange Cartridge Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18826 Worm Reducer, 0.152 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron

