HUB CITY 0230-18805 Worm Reducer, 0.187 Hp, 0.938 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 0.187 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output | 8.75 RPM |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Rating | 742 lbs.-in. |
| Ratio | 200:1 |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Product Variants
| Model | output | output diameter | ratio | gear type | center distance | input style | housing material | motor frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0230-18815 | 1.17 RPM | 0.938" | 1500:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18838 | 0.73 RPM | 1" | 2400:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18826 | 7 RPM | 1" | 250:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18833 | 1.75 RPM | 1" | 1000:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18829 | 3.5 RPM | 1" | 500:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18839 | 0.58 RPM | 1" | 3000:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18840 | 0.49 RPM | 1" | 3600:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- BUSSMANN KTS-R-15 Class RK1 Fuse, Industrial, Fast Blow, 600VAC, 15A, Cartridge Fuse
- CEP 1251 Cord Set 100ft 12/5 20a Sow Black
- SPEARS VALVES LF500-BL
- VERMONT GAGE 953030800 Gage Pin Set Insert, 21-22.48 mm Size
- GLARO P-2042BV-BV-P Stationary Recycling Container Paper Only Brown
- BALDWIN FILTERS BT839-10 Hydraulic Filter, Spin On Design, 5-13/32 Inch Length
- SPEARS VALVES 1435-010SR Special Reinforced Female Adapter Insert, FPT x Insert, 1 Size, PVC
- HUB CITY 0270-07983 Worm Reducer, 1.909 Hp, 0.750 Inch I.D, 0.875 Inch O.D, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Saws
- Shoe and Boot Covers
- Jointers
- Compression and Die Springs
- Floor Boxes
- MUELLER INDUSTRIES 582SS-N Y Strainers
- ANVIL AS100 Series Channels, Solid
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Volumetric Flasks
- APPROVED VENDOR Tubing 0.555 Inch
- PARKER Polypropylene Tubing, Black / White, 100 Ft Per Package
- ABILITY ONE Disinfectant and Sanitizer
- TEADIT 2235 Flexible Graphite Compression Packing Seals with Inconel Wire Jacket, Steam Service
- UVEX BY HONEYWELL Seismic Safety Eyewears
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18805 Worm Reducer, 0.187 Hp, 0.938 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron

