HUB CITY 0230-18815 Worm Reducer, 0.048 Hp, 0.938 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 6/125 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output | 1.17 RPM |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Rating | 806 lbs.-in. |
| Ratio | 1500:1 |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Product Variants
| Model | output | output diameter | ratio | gear type | center distance | input style | housing material | motor frame size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 0230-18838 | 0.73 RPM | 1" | 2400:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18826 | 7 RPM | 1" | 250:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18833 | 1.75 RPM | 1" | 1000:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18829 | 3.5 RPM | 1" | 500:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18805 | 8.75 RPM | 0.938" | 200:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18839 | 0.58 RPM | 1" | 3000:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
| 0230-18840 | 0.49 RPM | 1" | 3600:1 | Double Worm | 1 3/4" | C Face Quill | Cast Iron | 56C | - | RFQ
|
Explore Products
- FABORY U39100.018.0087 Spring Pin, 3/16 In Nominal Dia., Steel, 0.194 In To 0.199 In Actual Dia. Rng, 7/8 In Lg.
- COXREELS 1660-2224-EB Motorized Hose Reel, Medium Pressure, 1 Inch Inner Dia., 225 Feet Length
- APPROVED VENDOR WASB58R8 Flat Washer, Type B, 5/8 In Fits Bolt Size, Std, 21/32 In I.D., Plain
- BALDOR / DODGE 229444 14X63 Crown Drum XT25 3/8 Herringbone Lagging
- STEARNS BRAKES 333340100CEC Brake
- EATON DT463SNURKLP Heavy Duty Double Throw Switch, Posi-Lok Receptacle, 100A, Nema 3R, 4-Pole, 600 V
- LENOX TOOLS 48434D2B51780 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 70 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
Explore More
- KEYSHAFT
- Paint Edgers and Refills
- Brushless Blowers
- Squeegee Handles
- Lighting Control System Accessories
- Blower/Motor Controllers
- TOUGH GUY Flexible Bed Spiked Shoes
- REVCOR Blade Fan 18 Inch
- ANSELL 47-400 Activarmr Light Leather And Pvc Gloves
- ANVIL 2143 Series Caps, Forged Steel, Threaded
- EATON A200/B100 Series Heaters
- CEMENTEX USA Parka And Bib Kits, 40 Cal.
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Watertight Locking Devices
- JOHNSON CONTROLS SEC99A Series UltraCap Armored Capillaries
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18815 Worm Reducer, 0.048 Hp, 0.938 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron

