HARRINGTON TNER020L-10 Electric Theatre Chain Hoist 4000lb 10ft | AG3PVA 33RW53
HARRINGTON TNER020L-10 Electric Theatre Chain Hoist 4000lb 10ft
Item: AG3PVAModel: TNER020L-10Cross Ref: 33RW53
In Stock
Maximum Lifting Length
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electric Theatre Chain Hoist
Amperage Draw 5.6A
Amps @ Low Volts 5.6A
Body Depth 15"
Body Finish Enamel
Body Length 20"
Body Material Aluminum
Body Width 8 13/16"
Brake Type Pull Rotor
Capacity 4000 lbs.
Chain Finish Nickel Plated
Classification H3
Clutch Friction Clutch
Clutch Type Friction Clutch
Color Black
Configuration Hook Mounted - No Trolley
Controller Cord Length 2.5 ft.
Duty Classification H3 - Standard Duty
Finish Enamel
Fits Brand Harrington Hoists Inc
Fixed Lift Speed 8 FPM
For Max. Beam Height Not Applicable
For Maximum Beam Flange Width Not Applicable
For Minimum Beam Flange Width Not Applicable
For Minimum Beam Height Not Applicable
For Outdoor Use Yes
Headroom 22 13/16"
Headroom Size 22 13/16"
Hoist Ip Rating IP55
Housing Depth 22 13/16"
Housing Length 20"
Housing Width 8.812"
Includes Chain Container, Safety Latch Hook
Includes Brake Brake Included
Includes Clutch Clutch Included
Lift 10 ft.
Lift Speed 8 FPM
Lifting Capacity 4000 lbs.
Lifting Hook Material Carbon Steel
Lifting Hook Opening Width 1 1/2"
Lifting Hook Type Swivel Hook With Safety Latch
Load Capacity 4000 lbs.
Lubrication Grease
Max Current Draw 5.6A