EATON E2K3225DWU66 Molded Case Circuit Breaker, Type E2K, Complete Breaker, 500-1000A, 3-Pole, 225A, 250 Vdc
Item: BJ2THRModel: E2K3225DWU66
In Stock
Amperage Rating
Get it by Friday, May 22
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 225A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2K
Class Mining
Frame K
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC, 10 kAIC at 250V DC
Length 4.1"
Number Of Poles 3
Trip Rating 500-1000A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Undervoltage Release 120V AC
Voltage 600V AC/250V DC